Om op school efficiënt en zelfstandig te kunnen functioneren moet een leerling zijn gedrag kunnen sturen. Hij moet bijvoorbeeld zijn impuls beheersen om zomaar door de klas te roepen, onthouden …
Hoe kun je jezelf en anderen beter begrijpen én effectiever communiceren? In de training ‘Coachen en begeleiden: vergroot je persoonlijke effectiviteit’ leer je in vier dagen hoe je effectiever gesprekken kunt voeren, ontdek je je eigen (verborgen) aannames in je oordeel over de ander in je waarnemingen en leer je hoe je als (informeel) leidinggevende, coach of begeleider in je manier van beïnvloeden beter kunt aansluiten bij de behoeftes van de ander. De training is gebaseerd op de theorie Transactionele Analyse.
Transactionele Analyse (hierna: TA) is een theorie over communicatie en over intrapsychische processen. Begrip van modellen en concepten van TA helpen je om jezelf en de ander beter te begrijpen en effectiever te communiceren. TA gaat ervan uit dat ieder persoon goed is. Een ander belangrijk uitgangspunt is dat je in staat bent je ‘levensscript’ te beïnvloeden wanneer je je bewust wordt van jouw zogenaamde ‘besluiten’, genomen in de vroege jeugd.
Coaches, intern begeleiders en onderwijsprofessionals met een leidinggevende of coördinerende rol.
Petra van Oorschot, senior trainer adviseur en coach (o.m. opgeleid in Transactionele Analyse).
Als trainer en coach werk ik graag “onder de waterlijn”. Het onderzoeken en ontdekken van je onbewuste patronen geeft je de mogelijkheid om deze te doorbreken. “Je ziet het pas als je het doorhebt.” In deze training maak ik gebruik van inzichten en begrippen uit de Transactionele Analyse (TA). TA gaat ervan uit dat ieder persoon OK (oké) is. Een ander belangrijk uitgangspunt is dat je in staat bent je ‘levensscript’ te beïnvloeden wanneer je je bewust wordt van jouw ‘besluiten’ die je gedrag kunnen bepalen. TA is een positieve theorie, herkenbaar en direct toepasbaar in je werk. Een sleutelbegrip in TA is autonomie.
In de dialoog en de ontmoeting met elkaar leer je verschillen en overeenkomsten zien in werkstijlen en waardepatronen en zo verdiep je de kennis over jezelf en de ander. Ik heb hierbij aandacht voor jouw introspectie en individuele vragen. Zorgvuldige feedback in een veilige simulatie (ook met een ervaren trainingsacteur) leidt tot betekenisvolle veranderingen. Mijn motto is “Bij jezelf beginnen, maar niet bij jezelf eindigen”.
“ Petra zorgde voor een ontspannen en prettige sfeer waarin veel ruimte was om vragen te stellen en binnen de groep de veiligheid om dingen met elkaar te delen. Ik was onder de indruk van de kennis van Petra en ik heb veel geleerd van TA in korte tijd. Dit smaakt naar meer!”
Tijdens deze dag maak je kennis met een aantal basisbegrippen van Transactionele Analyse, zoals levensposities, ego posities en soorten transacties. Je verdiept je in het effect van je persoonlijke ervaringen op hoe jij in de wereld staat en hoe dit tot uiting komt in je houding naar anderen. Tevens leer je een gesprek te analyseren aan de hand van de geboden theorie, waarmee je het verloop van een gesprek actief kunt beïnvloeden.
In de ochtend gaan we aan de slag met het onderzoek naar herhalende patronen in onze levensgeschiedenis. Dit verbinden we met het begrip Script. Daarnaast krijg je inzicht in verschillende werkstijlen en hoe je hier, vanuit een aansturende rol effectief mee om kunt gaan. In de middag brengen we de theorie in de praktijk met behulp van een trainingsacteur en eigen casuïstiek.
Hoe ga je om met het uiten van waardering en de verdeling van aandacht in je dagelijkse werk en waar heb je zelf behoefte aan om je prettig te blijven voelen? Tijdens deze dag krijg je inzicht in hoe anderen een gesprek met jou ervaren. Behalve wat je zegt en hoe je iets zegt, word je ook duidelijk waarom dezelfde boodschap wel goed overkomt bij de ene persoon, maar niet bij de andere. In “de dramadriehoek” gaan we in op de vraag hoe je de regie houdt over jezelf en het gesprek als het lastig wordt.
De intervisie heeft het karakter van een terugkombijeenkomst waarin we de ervaringen delen en waarbij eigen casuïstiek in een intervisiemethodiek wordt besproken.
Bij het doorlopen van het hele programma ontvang je een bewijs van deelname.
De training bestaat uit vier dagen:
De trainingsdagen beginnen om 9.30 uur en duren tot 16.30 uur.
De intervisiemiddag duurt van 13.30 tot 16.00 uur en vindt plaats bij Marant in Elst.
Landgoed Avegoor, adres: Zutphensestraatweg 2, 6955 AG Ellecom
Deze training kan worden gebruikt voor de opbouw van het portfolio ten behoeve van de herregistratie (thema: leiderschapsontwikkeling).
De kosten voor deze training zijn € 1385,- all-in (inclusief lunch en locatiekosten).